Kontak Çocuklarla Buluşmayı Bekliyor

Mülkiyeti Konak Belediyesi’ne ait olan İkiçeşmelik Caddesi’nde bulunan Tarihi İstiklal Okulu’nun restorasyonu tamamlandı. 2019 yılında İzmir Kalkınma Ajansı’ndan alınan hibeyle Konak Belediye’sinin eşfinansmanı ile restore edilen tarihi yapı, geçmişinde olduğu gibi yine çocukların eğitimi için hizmet sunacak.

Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi ismiyle hizmet verecek olan yapı 6 yaşından, 18 yaşına kadar çocuk ve gençlere yaratıcı bilim atölyeleri sunmayı hedefliyor. 23 Nisan’da açılması planlanan ama pandemi koşullarının ağırlaşması sebebiyle açılışı ertelenen merkez, daha açılmadan kamuoyunda büyük heyecan uyandırdı. Daha önce ikinci el eşya satan firmaların deposu olarak kullanılan tarihi yapı, Konak Belediyesi’nin gayretiyle 2 yıldan kısa bir süre içinde restore edilerek yeniden Konak ve İzmir halkının hizmetine hazır hale getirildi.

Çocuk ve Gençlere Hizmet Sunacak

Projeye destek veren ve bitmesinde önemli rol oynayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, yaptığı açıklamada; “Merkezimiz 600 metrekare kapalı ve yarı açık alana sahip. Faaliyete geçtiğinde bölgenin çocuklarına ve gençlerine yönelik olarak havacılık, astronomi, matematik, robotik kodlama ve tarih alanlarında uygulamalı atölyeler yapılacak. Merkezde teknoloji okuryazarlığını geliştirici aktiviteler de düzenlenecek. Pandemi sebebiyle eğitimden uzak kalan çocuklarımızı bu tür okul dışı faaliyetlerle desteklemek istiyoruz. Vaka sayıları azalırsa merkezimizi bu yaz çocuklarımızla buluşturmak istiyoruz. 23 Nisan’da bu müjdeyi çocuklarımıza şimdiden vermek istiyorum” dedi.

Ödüllü Proje

Konak Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın büyük katkılarıyla yeniden hayata kazandırılan yapı daha önce Sürdürülebilir İş Ödülleri kapsamında İşbirliği kategorisinde ödüle layık görüşmüştü. Projenin hayata geçirilmesi için Konak Belediyesi ile Kentimiz İzmir Derneği, TARKEM ve İzmir Kültür ve Sanatı Geliştirme Derneği bir araya gelmişti. Ortaya çıkan bu başarılı modelle örnek bir proje uygulanmış oldu. Merkezin işletmesi yapılan protokol kapsamında Konak Belediyesi’yle birlikte Kentimiz İzmir Derneği tarafından yapılacak.

Leave a comment