Biz Kimiz?

Mülkiyeti Konak Belediyesi’ne ait olan Tarihi İstiklal Okulu, Kentimiz İzmir Derneği ile birlikte hazırlanan projeyle İzmir Kalkınma Ajansı’ndan destek alıp restore edilerek Yenilikçi Öğrenme Merkezi konseptinde işlevlendirilmiştir.

1922 yılında okul olarak hayata başlayan tarihi yapı, restore edildikten sonra yine çocukların gelişimi için hizmet veriyor. Kontak kelime anlamı itibariyle Konak Teknoloji Araştırma Katılım kelimelerinden türetilmiştir.

Atölyeler
Etkinlikler

Proje Ortakları

Kentimiz İzmir Derneği
İzmir'in kent değerlerini korumak ve yaşatmak üzere kurulmuş olan dernek, Kontak'ın işletmecesi konumundadır.
Konak Belediyesi
Yapının sahibi olan Konak Belediyesi, restorasyon aşamasında verdiği destekler dışında işletme konusunda ana ortak olarak projede yer almaktadır.

Amacımız

6-18 yaş grubundaki çocuk ve gençlere bilimi sevdirmek, öğrenme süreçlerine katkı sağlamak, bölgedeki dezavantajlı grupların bu imkanlardan yararlanmasını sağlamak.

  • Bilimsel üretim süreçlerini ve bilim insanlarını desteklemek.
  • Çocuk ve gençlerin, 21. yüzyıl becerilerine sahip, üretken ve duyarlı dünya vatandaşları olarak yetişmelerine katkı sağlamak.
  • Toplumun yaşam kalitesini arttırmaya ve gezegenin sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik bilimsel çalışmalar yapmak.
  • Bilimin günlük hayattaki kullanım alanlarını göstermek.
  • Bilimsel farkındalık yaratarak; gençlere bilimi sevdirmek, onları bilim insanı ve kaşif olma yolunda cesaretlendirmek.
  • Çocukların kendi yeteneklerini keşfetmesini sağlayarak, doğru meslek yönlendirmeleri yapmak.
  • Bölgedeki dezavantajlı grupların bilimsel etkinliklere katılımını sağlamak.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları

Kontak, BM tarafından ilan edilen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan 5 amacı desteklemektedir.

odul-kontak

Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi projesi 2020 yılında Sürdürülebilir İş Ödülleri kapsamında İşbirliği ödülüne layık görülmüştür.

Hedef Kitlemiz

cocukgenc2 Çocuk & Gençler
Hedef kitlemizi 6-18 yaş arası çocuk ve gençler oluşturmaktadır. Özellikle bölgede yaşayan dezavantajlı gruplarla birlikte tüm İzmir’den bireyler faaliyetlerimize katılabilir.
gonullu Gönüllüler
Kendi eğitmen kadromuzu yetiştirerek bu alanda gönüllü olmak isteyenlere de kapımızı açıyoruz. Bu yüzden bilime meraklı, yeniliklere açık her birey hedef kitlemiz arasında yer almaktadır.
egitimkur Eğitim Kurumları
Bireysel kullanıcılar dışında kurumlarla da işbirliği yapıyoruz. Okul öncesinden, yüksek öğrenime kadar tüm eğitim kurumlarıyla faaliyetler gerçekleştiriyoruz.
sanayi Sanayi Kuruluşları
Atölye programlarımızla ilgili olan sektörlerdeki sanayi kuruluşlarıyla birlikte, geri dönüştürülebilir ürünleri de kullanarak işbirlikleri yapıyor, yenilikçi projeler geliştiriyoruz.

Kontak'tan Kareler

Biz Kontak’ta STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) Eğitimi
yaklaşımını benimsiyoruz.

Tarihi İstiklal Okulu Yine İzmir’e Değer Katacak İnsanlara Eğitim Verecek,
Genç Bilim İnsanları Konak’ta Yetişecek