Çimentaş Robotik Takımı’ndan Büyük Başarı

Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi‘nde Robotik Kodlama Atölyeleri’ne katılan çocuklardan oluşturulan Çimentaş Robotik Takımı 2 ay süren hazırlıklar sonucunda katıldıkları ilk turnuvadan ödüllerle döndü.
Küresel Akıl Derneği tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde Bursa’da düzenlenen Gelecek Nesil Bilim Turnuvası‘na katılan Çimentaş Robotik Takımı 2 ödül birden kazandı. Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak üzere başlatılan proje kapsamında, Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi‘nde Robotik Kodlama Atölyeleri’ne katılan çocuklardan oluşturulan Çimentaş Robotik Takımı 2 ay süren hazırlıklar sonucunda katıldıkları ilk turnuvadan ödüllerle döndüler.

Dokay Rent A Car’ın da ulaşım sponsoru olarak destek verdiği Çimentaş Robotik Takımı, Mühendislik Ödülü‘nü alırken, takımı turnuvaya hazırlayan İbrahim Yalçın da en iyi Takım Koçu Ödülü‘ne layık görüldü.

Bu yıl “Afete & Hayata Hazırım” temasıyla, Türkiye’nin dört bir yanından katılan 18 takım ile gerçekleştirilen ulusal turnuvada, jüri sunumları ve robotik maçlar büyük bir heyecana sahne oldu. Proje, robot tasarımı ve mühendislik sunumlarını yapan takımlar, maçlarda hazırladıkları otonom robotlarla görevleri başarıyla hayata geçirmeye çalıştılar. Mekanik ve yazılım süreçleri tamamen çocuklar tarafından hazırlanan robotlar, tatlı bir çekişmeye sahne oldu.

Çocuklar Hazırladıkları Projeyle Orman Yangınlara Çözüm GeliştirdilerTurnuva kapsamında belirlenen tema üzerinden çocukların tespit ettiği toplumsal bir soruna çözüm üretmeleri de beklenmekteydi. Çimentaş Robotik Takımı’nda yer alan çocuklar sorun olarak geçen yıl hepimizi çok derinden etkileyen orman yangınlarını ele aldılar. Çocukların geliştirdiği proje, topraktaki nem oranını ölçerek, toprağın kuruluk seviyesinin yangın riski oluşturacak kritik bir seviyeye ulaşması durumunda yetkililere haber veriyor. Bu sayede yangın çıkmadan ilgili kişiler olay yerine müdahale edebiliyor.

Konak Belediyesi’nin destekleriyle Kentimiz İzmir Derneği tarafından bir sosyal girişim olarak işletilen Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi bu etkinlikle birlikte ilk defa turnuva heyecanı yaşama fırsatı buldu. Çimentaş Grubu’nun büyük destekleriyle hayata geçirilen atölyelerden bugüne kadar ekonomik olarak dezavantajlı, 160’ın üzerinde çocuk ücretsiz olarak faydalanmıştı. Proje kapsamında toplamda 500 çocuğun 10 saat süren atölyelere dahil olması hedefleniyor.

Kontak’ta ayrıca 12 Haziran 2022 günü İzmir’de gerçekleştirilecek WRO (Dünya Robot Olimpiyatları) için de bir takım hazırlanıyor. Yine ulusal çapta gerçekleşecek bu turnuvaya toplamda 310 takımın katılması bekleniyor. Turnuva’da başarılı olan takımlar ise bu yıl Almanya’da gerçekleştirilecek finallere katılma şansı yakalayacak.

Leave a comment