İzmir’de 300 Çocuk Robotik Kodlamaya İlk Adımını Attı

Kentimiz İzmir Derneği’nin Konak Belediyesi ile birlikte yürüttüğü sosyal girişim Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi’nde 300 çocuk Robotik Kodlama Atölyeleri’ne katıldı.

Çimentaş Grubu’nun destekleriyle hayata geçirilen atölyelerde maddi imkanı kısıtlı çocuklar eğitimde fırsat eşitliği yaratmak amacıyla toplamda 10 saat süren atölyelere dahil oldu. İçlerinde hayatlarında ilk defa tablet ya da bilgisayar kullanan çocukların olduğu gruplar, LEGO Education Setleri ile ışık matrisi, motorlar, renk sensörü, mesafe sensörü, kuvvet sensörü, jiroskop sensörü gibi pek çok kavram hakkında yeni bilgiler edindiler.

İlgili Çocukların Gelişimleri İzleniyor

Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi’nde atölyelere dahil olan çocukların gelişimini izlemek üzere bir sistem de kuruldu. Çocukların doğru mesleklere yönlendirilmesi için ilgi ve yeteneklerinin tespit edilmesinin öneminin farkında olan yetkililer, ilk aşamada çocuklarla yapılan ilgi testleri sonucuna göre çocukları en çok ilgisi olduğu atölyeye yönlendiriyor. Devamında atölyelere katılım durumunu da takip ederek ikinci aşama atölyelere, turnuva takımlarına katılım gibi yönlendirmeler yapıyorlar. Nitekim bu şekilde kurulmuş olan Çimentaş Robotik Takımı geçtiğimiz aylarda Bursa’da düzenlenen turnuvada iki ödül birden almıştı. Atölyelere katılan çocuklardan oluşan 2 robotik takım bu yıl da First Lego League Turnuvaları’nda hem kentimizi hem de ülkemizi temsil etme şansı yakalayacak.

Kültürel Miras Atölyeleri Başlıyor

Çimentaş Grubu’nun destekleriyle sıfırdan geliştirilen ve çok kapsamlı bir içerikle hayata geçirilecek olan Kültürel Miras Atölyeleri de başlıyor. Ortaokul seviyesindeki toplamda 200 çocuğa yönelik olarak ücretsiz düzenlenecek atölyelerde uygulamalı eğitimler verilerek, bu konuda çocuklarda farkındalık oluşturmak hedefleniyor. Atölye kapsamında Smyrna Agorası’nda Hazine Avı Oyunu, kazı çalışması, somut olmayan kültürel miras oyunları, VR deneyimi gibi yenilikçi uygulamalar hayata geçirilecek. Atölyelere katılım için Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi internet sitesi (www.kontak.org.tr) ya da sosyal medya hesapları (@kontakorgtr) üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İşbirliği Devam Edecek

Çimentaş Grubu ile Kentimiz İzmir Derneği arasında bu yıl Mart ayından beri yürütülen işbirliği protokolünden oldukça memnun olan taraflar yeni yılda da bu işbirliğinin devam etmesini istiyor. Kentimizin geleceğini oluşturacak çocuklara yapılan bu yatırımın paha biçilemez olduğunu dile getiren Çimentaş Grubu yetkilileri, katkı sunmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi ve desteklerinin artarak devam edeceğini belirtti.