İzmir Doğalgaz, Enerjinin Öncüsü Olacak Genç Liderler Yetiştiriyor

İzmir Doğalgaz, Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi iş birliği ile Dünya’da 110 ülkede düzenlenen FLL (First Lego League) turnuvası için takım oluşturdu.

9-16 yaş arası çocuk ve gençlerin kendilerini topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini sağlamaya yönelik olarak Türkiye’de 2004 yılından beri düzenlenen turnuvanın bu seneki teması “Enerji”. Takımlar, enerjinin üretilmesi, dağıtılması, depolanması ve tüketilmesine odaklanarak enerji üretimi ve kullanımı üzerine yenilikçi fikirler üretecek.

Kentimiz İzmir Derneği‘nin Konak Belediyesi ile birlikte yürüttüğü sosyal girişim Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi‘nde robotik kodlama atölyelerine katılım sağlayarak bu alanda kendini geliştiren, maddi imkânı kısıtlı 12-15 yaş çocukların oluşturduğu 8 kişilik takım, 25 Şubat 2023’te Fuar İzmir’de gerçekleşecek olan FLL turnuvasına katılacak.

Enerji Alanında Projeler Geliştirilecek

Çarpan etkisine sahip enerji konusu, iklim değişikliği ile mücadelede, sürdürülebilir toplumlar ve şehirler yaratmak konusunda kritik öneme sahip konulardan biri. İki aşamalı üretim süreci içeren turnuva kapsamında, takım, enerji ile ilgili buldukları soruna çözüm getirmek üzere bir proje geliştirecek. Araştırma, firma ziyaretleri, uzman görüşmelerinin ardından tasarlanacak projenin iletişim, tanıtım faaliyetleri de yine takım tarafından gerçekleştirilecek.

Turnuvanın robotik bölümünde ise, verilen görevleri, 2.5 dakika içerisinde kendi kendine (otonom) hareket edebilecek bir robot tasarlanacak ve kodlanacak.

İş birliği ile çocukları yeni buluşlara yönlendirmek, bilimi sevdirmek, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirerek onları cesaretlendirmek hedefleniyor. İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, “Bu turnuvanın çocuklarımızın gelişimi için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Mühendislik becerilerini geliştirmenin yanı sıra bilgisayarda kodlama mantığı, tasarım becerileri, araştırma, sorun çözme yaklaşımı, sunum becerileri, takım çalışması ve özdeğerlerini geliştirme konusunda da çok büyük katkılar sağlıyor. Bu projeyi hayata geçirmekten dolayı çok mutluyuz” dedi.

21.Yüzyıl Becerilerine Sahip Çocuklar Yetiştirmeliyiz

Proje, Kentimiz İzmir Derneği tarafından yürütülen Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi ile iş birliği halinde yürütülecek.

Kentimiz İzmir Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yüce “Günümüzde hayatın her alanında hızlı bir değişim yaşanmakta, yeni sorunlar ortaya çıkmakta ve farklı bakış açılarına ve yetkinliklere ihtiyaç duyulmakta. Günümüzde öne çıkan 21.yüzyıl becerileri arasında sürdürülebilir üretim, inovasyon, teknoloji ve yenilik üretme kapasitesi ile tasarım ve yaratıcılık odaklı faaliyetler geliştirebilme yerini aldı. Çocuklarımızı bu yetkinlikler doğrultusunda yetiştirmemiz çok önemli. Bu iş birliği ile bu amaca yönelik çalışmalara katkı sağlayabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İzmir Doğalgaz’a iş birlikleri için çok teşekkür ediyoruz. Daha iyi bir gelecek için birlikte hareket etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.