Çimentaş ve Kontak’tan 500 Çocuğa Yeni Nesil Eğitim

Çimentaş Eğitim ve Sağlık Vakfı ile Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi iş birliği ile 500 Çocuğa Robotik Kodlama ve Kültürel Miras Atölyeleri düzenlenecek.

Ülkemizin geleceğine ışık tutmak için faaliyetlerini sürdüren Çimentaş Eğitim ve Sağlık Vakfı (ÇESVAK) ile Kentimiz İzmir Derneği’nin Konak Belediyesi ile birlikte yürütmüş olduğu sosyal girişim olan Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında bir yıl içerisinde maddi imkanları kısıtlı 500 çocuk robotik kodlama ve kültürel miras eğitimlerinden ücretsiz olarak yararlanacak.

 

Geçen Yıl Restorasyonu Tamamlanmıştı

Mülkiyeti Konak Belediyesi’ne ait olan Tarihi İstiklal Okulu, Kentimiz İzmir Derneği’nin Konak Belediyesi ile birlikte İzmir Kalkınma Ajansı’na yaptığı başvuru sonucu restore edilmişti. 2021 Eylül ayı itibariyle Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi ismiyle faaliyetlerine başlayan sosyal girişim, bugüne kadar yüzlerce çocuğa ulaştı. ÇESVAK’ın bu yıl gerçekleşecek desteğiyle bu sayı katlanarak artmaya devam edecek.

İş birliği sayesinde yaşayarak öğrenmeyi esas alan atölyelerle çocukların, okul dışı eğitim hizmetlerine erişimi sağlanacak ve bilimi odağına koyan, sürekli öğrenen, kültürel değerlerine sahip çıkan, evrensel düşünebilen, mücadeleci, takım ruhuna inanan, farklılıkların zenginliğinin bilincinde bireylerin yetişmesine katkı sunulacak. Gerçekleştirilecek bu işbirliği ile, bir yıl boyunca iki ayrı eğitim programı düzenlenecek. ‘Kültürel Miras’ atölyelerinden 200; ‘Robotik Kodlama’ atölyelerinden ise 300 çocuk ve genç yararlanacak. Atölye programları kapsamında uygulamalı eğitimler dışında, turnuvalar, saha gezileri, fabrika ziyaretleri ve oyunlar da program içerisinde yer alacak. Ayrıca ÇESVAK bünyesinde bulunan Işıkken Eğitim Kampüsü ile de ortak faaliyetler hayata geçirilecek.

Program yararlanıcısı çocuklar, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği halinde ilgi testi yapılarak, sosyoekonomik koşullarına göre önceliklendirilecek. Bu çocukların belirlenmesi ÇESVAK ve Kentimiz İzmir Derneği’nin koordinasyonunda gerçekleştirilecek.

Daha İyi Bir Gelecek için Aktif Öğrenme

ÇESVAK Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Temsilci Ali İhsan Özgürman, “Sosyal dayanışma içinde geleceğe ışık tutmak üzere 1986 yılından beri eğitim alanında destek sağlıyoruz. Bu kapsamda amaç birliği içerisinde olduğumuz kurumlarla güç birliği yaparak daha çok çocuğumuza ulaşmak çok önemli. Özellikle bu eğitimlerde hem yenilikçi sistemleri hem de kültürel mirasımızı çocuklarımıza aktarabilmeyi çok önemsedik. Düşünen, üreten, bilimsel odakta düşünen, geçmişine sahip çıkan çocuklar yetiştirmek üzerine çok önemli bir iş birliğini başlatmış olduk. İlerleyen yıllarda da, sürdürülebilir olarak devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kentimiz İzmir Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yüce “Konak Belediyesi ile birlikte İkiçeşmelik bölgesinde çocuk ve gençlerin bilimi sevmelerine ve öğrenmelerine yönelik atölyeleri odağına alan yenilikçi öğrenme merkezini geçtiğimiz sene kent hayatına Sayın Abdül Batur’un büyük desteği ile kazandırmıştık. Merkezimizden maddi imkânı kısıtlı daha çok çocuğun faydalanmasını sağlamak en büyük amacımız. Bu iş birliği ile bu imkanlara sahip olmayan çocuklarımız robotik kodlama atölyelerine ve turnuvalara katılacak. Ayrıca somut ve somut olmayan kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması için çalışan derneğimiz bünyesinde özel olarak tasarladığımız kültürel miras atölyeleri, saha ziyaretleri ve oyunlara dahil olacaklar. Çimentaş Vakfı’na ve Çimentaş Holding’e iş birlikleri için çok teşekkür ediyoruz. Daha iyi bir gelecek için birlikte hareket etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi. Yüce, ayrıca kentte bu destekler sayesinde hayatları değişecek yüzlerce çocuğun olduğunu ancak ulaşılması gereken daha pek çok çocuğun da bulunduğunun altını çizdi.